Zapewnia natychmiastową gotówkę.
Najważniejszą zaletą faktoringu jest to, że zapewnia firmie natychmiastową gotówkę. Środki te powinny pomóc w poprawieniu przepływów pieniężnych i zapewnić środki na pokrycie wydatków. Zapewniają również stały dopływ kapitału obrotowego, co przekłada się na większą swobodę podczas podejmowania decyzji biznesowych.
Dostępny dla małych firm. Umożliwia im na wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności bez konsekwencji dla płynności finansowej.
Większość faktur wystawianych przez firmy ma odroczony termin płatności. Są to z reguły okresy 30 - 60 dniowe. Mniejsze podmioty nie mogą pozwolić sobie na taki sposób fakturowania, ponieważ ma to wpływ na ich płynność finansową. W konsekwencji szanse na zaistnienie na rynku konkurencyjnym, w otoczeniu dużych podmiotów, jest minimalne. Faktoring umożliwia zaoferowanie odroczonych terminów płatności, ponieważ można nim sfinansować faktury wkrótce po ich wystawieniu.
Pomaga ustalić wiarygodność/zdolność kredytową kontrahentów.
Jednym z głównych wyzwań związanych z oferowaniem odroczonych terminów płatności jest próba ustalenia wiarygodności kredytowej potencjalnych klientów. Większość faktorów jako dodatkową usługę oferuje przeglądy wiarygodności/zdolności kredytowej kontrahentów.
Jest stosunkowo łatwy do zdobycia.
Faktoring faktur jest łatwiejszym sposobem finansowania, niż większość innych rozwiązań. Podstawowym wymogiem jest zdolność do wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności, które są płatne przez kontrahentów posiadających zdolność kredytową. Oprócz tego faktorant musi być wolny od zastawów, obciążeń i problemów prawnych.
Limit może się zwiększać w miarę potrzeb.
Limity są powiązane z saldem faktury. W związku z tym mogą łatwo wzrosnąć, o ile rosną wartości faktury, a zdolność kredytowa kontrahentów faktoranta pozostaje dobra. Dzięki temu faktoring jest idealnym rozwiązaniem dla firm doświadczających agresywnego etapu wzrostu i potrzebujących finansowania.
Może to być rozwiązanie krótkoterminowe.
Faktoring można wykorzystać jako rozwiązanie krótkoterminowe, jeśli prognozowane są tymczasowe problemy z przepływami pieniężnymi. Większość firm faktoringowych chętnie opracuje sześciomiesięczne plany, który pomagają rozwiązać problemy z przepływami pieniężnymi.
Wykorzystuje faktury jako zabezpieczenie.
Większość konwencjonalnych rozwiązań, takich jak linie kredytowe i pożyczki wymaga znacznych aktywów, jako zabezpieczenia. Aktywa te mogą obejmować nieruchomości, zapasy, wyposażenie itp. Faktoring jest inny. Wymaga tylko faktur (należności), jako zabezpieczenia.
Nie wymaga rezygnacji z kapitału.
Istotą faktoringu jest to, że nie wymaga rezygnacji z kapitału własnego. To ważna zaleta dla faktoranta, ponieważ rezygnacja z kapitału własnego, powoduje rezygnację nie tylko z części własnej firmy, ale także z części kontroli nad nią. Ponadto, sprzedaż kapitału w trudnej sytuacji finansowej nie sprzyja uzyskaniu korzystnej ceny dla sprzedającego. W przypadku faktoringu, relacja opiera się wyłącznie na czasie. i wygasa wraz zakończeniem umowy. Faktorant nigdy nie musisz rezygnować z kapitału w zamian za finansowanie.
Może być wykorzystany przez małe firmy.
Zaletą faktoringu jest również to, że mogą korzystać z niego małe firmy. Próba uzyskania pożyczki, lub linii kredytowej dla tych firm, jest prawie niemożliwa. Wielu kredytodawców opiera swoje decyzje na podstawie historii finansowej potencjalnego kredytobiorcy.
Jesteś zainteresowany finansowaniem swojego biznesu, chcesz zostać akcjonariuszem, lub chcesz zadać inne ważne pytanie - skontaktuj się z nami.